D DUOBOOSTER - ZOBRAZENÍ ALTERNATIVNÍCH ODPOVĚDÍ, VOLITELNÉ HLASY, HLASOVÝ VSTUP, Nepsaní českých vět - Duolingo

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy

DUOBOOSTER - ZOBRAZENÍ ALTERNATIVNÍCH ODPOVĚDÍ, VOLITELNÉ HLASY, HLASOVÝ VSTUP, Nepsaní českých vět

Toto je záloha původní diskuze Duolinga - pouze pro čtení. Jsou zde jen aktualizované důležité informace, jako třeba odkaz ke stažení aktuální verze (o kousek níže) nebo kontakty a grafy soutěže (úplně dole). Ptejte se a diskutujte zde: https://www.facebook.com/groups/DuolingoCZ/

POZOR: Další skvělá vychytávka! Velmi doporučuji doplnit DuoBooster tímto rozšířením Chrome, zejména, nemáte-li placené Duolingo:

TypeLingo - Nejen přepínání mezi KLÁVESNICÍ a BANKOU SLOV ve všech úlohách


D u o B o o s t e r

S tímto programem kromě mnoha dalších funkcí:

 • Nemusíte na Duolingu vypisovat ani vyklikávat české odpovědi, soustředíte se jen na angličtinu.

 • Anglické odpovědi můžete diktovat na mikrofon. Hlasový vstup funguje perfektně i při horší výslovnosti. Toleranci můžete nastavit (malý posuvník vlevo nahoře)

 • Můžete nahradit všechny hlasy jinými (výběr je prakticky neomezený, jsou k dispozici americké i britské hlasy)

 • Ozvučíte anglické věty v reverzním kurzu (čeština pro anglicky mluvící), který je velmi vhodný pro pokračování výuky angličtiny.

 • Uvidíte i alternativní odpovědi, při chybě uvidíte nejbližší správnou odpověď.

 • Můžete zrušit nové animace i obrázky (tlačítko "Obrázky"). Pozor, musíte vypnout animace v nastavení Duolinga, jinak vás to vyhodí z lekce. Tlačítko odstraní zbylé obrázky.

 • Můžete s námi soutěžit v lovu alternativních překladů a tak se ještě více zdokonalit v angličtině. Daleko za rámec možností samotného Duolinga.

 • Můžete si popovídat s umělou inteligencí (textový i hlasový chat) a tak se výborně připravit na reálnou konverzaci. (Služba je dočasně nedostupná).

 • Každou lekci, studijní den i celou historii budete mít zaznamenanou v textovém souboru.

 • Necháte-li program spuštěný, ohlídá vám denní řadu i ve vaší nepřítomnosti. Jen prosím vypněte tlačítko Mikrofon, aby případné hovory v místnosti zbytečně nezatěžovaly hlasový vstup.

 • Rychlost učení a tedy i zisk XP je vyšší než v placené verzi PLUS s mobilní aplikací. Množství probrané nebo zopakované látky za stejný čas je přibližně trojnásobné než při práci v neplacené verzi bez programu. Navíc se učíte v klidu, bez ubíhajícího času nebo obavy, že uděláte chybu.

 • Každá lekce s DuoBoosterem v podstatě simuluje rozhovor v angličtině. Chvíli posloucháte a snažíte se porozumět, chvíli zase mluvíte. Je to, jako byste každý den vycestovali do anglicky mluvící země.

 • Získáte přehledný přístup ke všem větám v obou kurzech ČJ<->AJ, jsou v souboru Vety.csv . Můžete si ho otevřít např. v Excelu nebo LibreOffice (ke stažení zdarma), věty si řadit podle kurzu, dovedností nebo času, kdy jste se je učili a třeba si je jen připomenout, nebo se vyzkoušet zakrytím anglické verze. Uvidíte i alternativní uznávané překlady. Pro jednoduché vyhledání věty nebo fráze postačí i Notepad (Poznámkový blok) nebo jiný textový editor.

 • Program je portable , takže se neinstaluje, neprovádí tedy v systému žádné změny a nevyžaduje k tomu souhlas. Jen se rozbalí - stažený soubor rozkliknete a vybranou složku (podle verze vašeho systému) přetáhnete kamkoliv na disk (Tento počítač - Jednotka C:). To je důležité, tím se rozbalí. Spouští se poklikáním na soubor DuoBooster.exe (DuoBoosterFox.exe pro Firefox verzi), který najdete v této nové složce. Můžete si udělat zástupce na plochu (soubor přetáhnout pravým tlačítkem myši a potom zvolit "Vytvořit zde zástupce"). Program můžete mít i na USB flash disku (klíčence) a nosit sebou. Chcete-li se přesvědčit na vlastní oči, že je DuoBooster bezpečný, nemusíte se spoléhat jen na váš antivir. Výborný je třeba https://www.virustotal.com, soubor prověří hned 70 nejlepších antivirů najednou. Stačí kliknout na odkaz a před spuštěním všechny soubory ze složky programu postupně přetáhnout na tu stránku. Do pár sekund máte výsledek. Zde jsou výsledky pro v.7.01: Chrome verze , Firefox verze , ale samozřejmě úplnou jistotu máte, když si tam soubory hodíte sami.

 • POZOR! Aby fungovalo i velmi příjemné automatické oklikávání již dávno známých slovíček, je třeba mít v Nastavení Duolinga vypnuté animace.

DuoBooster běží na jakémkoliv stroji s Windows, je to komplet zdarma, velmi doporučuji. Aktuální verzi pro Mozilla Firefox i Google Chrome stáhnete zde. Občas sem nahlédněte, zda neexistuje novější aktualizace, než máte vy. Nová čísla verzí jsou vydávána pouze při rozsáhlejších úpravách.

https://www.kovosluzba.cz/DuoBooster.zip - Aktualizace 24.4.2024 - drobná vylepšení, nový ChromeDriver.

Verze 7.01 činí Duolingo opět použitelným a přínosným i pro pokročilejší studenty. Řeší veškeré poslední změny na straně duolinga, včetně banky slov. Oklikává slova automaticky. Jak můžete, volte "OBTÍŽNĚJŠÍ CVIČENÍ" / "MAKE HARDER" a "POUŽÍT KLÁVESNICI" / "USE KEYBOARD". Nemáte-li v reverzním kurzu tuto možnost, po vyslovení jakékoliv správné alternativy Booster okliká slova sám. Nebo lépe, použijte rozšíření Chrome TypeLingo, zbavíte se tak banky slov a využijete plný potenciál Boosteru. Verze 7.01 přináší možnost odpovídat na mikrofon i v nové celoanglické části kurzu angličtiny. Tato verze také plně podporuje https://duome.eu/YourUsername/progress se stromem dovedností jako výchozí stránku pro studium. Po stažení a rozkliknutí souboru přetáhněte složku DuoBooster_Win7_Win8 nebo DuoBooster_Win10_Win11 (podle verze vašeho systému) kamkoliv na disk. Spouští se souborem s motýlkem, DuoBooster.exe je Chrome verze (velmi doporučuji s TypeLingo), DuoBoosterFox.exe je Firefox (zde nelze použít TypeLingo). Přeji příjemné učení!

Máte-li Windows 10 nebo 11, po pár měsících bude třeba stáhnout aktuální ChromeDriver, k dispozici zde:

https://googlechromelabs.github.io/chrome-for-testing/#stable

URL adresu v řádku chromedriver - win64 označte myší, zkopírujte do adresního řádku prohlížeče a potvrďte - ENTER. Stažený soubor rozkliknete (2x), tím se rozbalí, a soubor chromedriver.exe přetáhnete do složky s Boosterem. Původní soubor přepište. Provádějte se zavřeným Boosterem, kdyby soubor nešel přepsat, restartujte počítač. Po aktualizaci ChromeDriveru doporučuji aktualizovat i Chrome. Bez aktuálního Chrome nebo ChromeDriveru dostanete po startu programu chybovou hlášku. Uživatelé Firefox verze potřebují aktuální ChromeDriver, chtějí-li používat hlasový vstup.

Hlasy (viz. níže) stahujte zdarma zde, velmi doporučuji nainstalovat:

https://www.kovosluzba.cz/DuoBoosterHlasy.zip

Kdybyste měli jakýkoliv problém, dejte mi vědět na https://www.facebook.com/groups/DuolingoCZ/ nebo na Skype dalibor.novy . Nemáte-li a nechcete-li Skype, můžete použít web: https://web.skype.com/ . Byla by škoda přijít o tuto skvělou šanci jen kvůli nepochopení nějaké funkce nebo banální chybě při rozbalení programu.

Prosím všechny uživatele, přečtěte si první část tohoto úvodního příspěvku. Stačí po ty grafy, program je intuitivní.

DuoBooster je určen pouze pro výuku angličtiny. Tedy pro kurz angličtiny z češtiny a kurz češtiny z angličtiny (tzv. reverzní kurz, který je k pokračování výuky angličtiny velmi vhodný).

Při učení používejte klávesnici. Máte-li tam výběr ze seznamu slov, dole pod úlohou klikněte na "POUŽÍT KLÁVESNICI" / "USE KEYBOARD" .

Program po startu a při ukončování provádí poměrně náročné operace - čištění a optimalizaci databáze. Je to proto, aby byl nezávislý na serveru. Inicializace může trvat desítky sekund, nechte ho to v klidu udělat. O průběhu těchto operací informuje v okně programu.

Používáte-li přihlášení do Duolinga přes Google účet a nebo přes Facebook, použijte Firefox verzi DuoBoosteru. Chrome verze takovéto přihlášení nepodporuje.

Protože se DuoBooster neinstaluje, jako u všech portable programů dostanete při prvním spuštění hlášku, že systém ochránil váš počítač a nebo kdesi cosi... To dělají všechny současné systémy u každého staženého spustitelného souboru. Musíte to proklikat (Klik na "Další informace" a potom "Přesto spustit" nebo tak něco).

Chápu, že potvrzení takové výjimky nemusí být zrovna příjemné. Před spuštěním si můžete celou složku otestovat, viz výše. Současné antiviry již vždy obsahují i antimalware a antispyware. Kdybyste od nějakého antiviru dostali jakékoliv podezření, řekněte mi o tom. Zajistíme nápravu. Máme mnoho spokojených uživatelů (viz např. níže jen účastníci soutěže), nikdo si nestěžoval na jakékoliv podezřelé chování programu. Máte-li jakékoliv dotazy, pište sem https://www.facebook.com/groups/DuolingoCZ/ nebo na můj Skype: dalibor.novy .

Opravdu to stojí za to, učení s DuoBoosterem je výrazně účinnější, pohodovější a zábavnější. Mnoho nových uživatelů v první reakci lituje, že ho nevyzkoušeli dříve. Navíc, s každou dokončenou lekcí se DuoBooster učí a tím se i díky vám neustále vylepšuje.

Teď již víte vše, co potřebujete k vyzkoušení programu. Kdyby bylo něco nejasného, ptejte se, rád vysvětlím. Jste-li zvídaví a nechcete přijít o žádnou vychytávku, dočtěte si tento úvodní příspěvek. Nemusíte hned, klidně až po vyzkoušení programu.


Výsledková listina první sezóny (2021) soutěže o alternativy

(Pod grafy následuje podrobný popis programu).

Finále 2021 Souhrny 2021


Výsledková listina druhé sezóny (2022) soutěže o alternativy

Finále 2022 Souhrny 2022

Tip: Když kliknete pravým tlačítkem na obrázek v diskuzi a zvolíte "Otevřít obrázek na nové kartě" (Chrome) nebo "Otevřít obrázek v novém panelu" (Firefox), otevře se (po kliknutí na něj) v plné velikosti a bude čitelnější. Potom můžete upravit velikost pomocí ZOOM (CTRL + kolečko myši).


Ano, je to tady. DuoBooster od verze v.6.01 zobrazuje ostatní správné odpovědi. V případě chyby tedy i nejbližší správnou odpověď. Teď už řeší vše, co jsme potřebovali. Proto toto nové téma, mělo by už zůstat nastálo. Další velkou verzi už nepředpokládám.

Ať už je vaše odpověď správně nebo ne, ostatní správné odpovědi jsou seřazené od té nejbližší. Dole ve vyhodnocení máte výchozí překlad, nahoře pod vaší odpovědí všechny ostatní alternativy, které byly v minulosti někomu z uživatelů programu uznány. V případě, že odpovíte přesně výchozím překladem, dole není nic, nahoře pod vaší odpovědí jsou všechny ostatní známé alternativy.

Přidržíte-li klávesu AltGr (napravo od SPACE), program postupně přečte všechny alternativy. Naopak, vyberete-li jiný hlas nebo kliknete-li na posuvník rychlosti čtení, přečte znovu to, co četl naposledy. Je-li vaše odpověď chybná nebo máte-li tam překlep, přečte ji sice také (jako poslední), ale je s tím občas sranda, jak to zní, když se to pokusí přečíst. Tak jsem to tak nechal.

Program ještě nezná úplně všechny alternativy, ale učí se rychle. A zde je právě prostor pro zkušenější angličtináře, kterým začíná být Duolingo malé. Soutěžte s námi, kdo objeví více alternativních odpovědí. Hledáním alternativy se velmi zdokonalíte v AJ, pomůže to i Duolingu samotnému, chybějící alternativu můžete nahlásit. Používáte-li vstup přes mikrofon a program napíše jinou odpověď, než jste vyslovili, také to přepište na tu vaší. Příště vám bude počítač lépe rozumět, objevíte novou alternativu a zároveň si tím ověříte, že je správná. A pozor, počítají se i zkrácené / nezkrácené tvary!

Abyste s námi mohli soutěžit, musíte mít aktivní tlačítko "HLEDAT VĚTY".

Až najdete první alternativu, program vás při ukončování vyzve k zadání přezdívky do tabulky skóre. Napište jakékoliv jméno, podle kterého se poznáte. Chcete-li, můžete samozřejmě i přezdívku z Duolinga - bude větší sranda :-) Mimochodem, můžete si všimnout, že si nedovoluji číst ani vaše přezdívky zde v Duolingu, nepřipadalo mi to úplně korektní. Natož nějaká vaše tajná data. Opravdu můžete být v klidu, jak prohlížeče, tak antiviry by takový pokus zcela jistě odhalily a neoznačily by soubor během pár dnů za bezpečný. To důležité je navíc kryptované.

Databáze je sice zpětně kompatibilní se staršími verzemi, ale soutěž začíná právě teď, tak s instalací nové verze neváhejte! Když si při případných budoucích aktualizacích ponecháte svůj soubor Vety.csv , nebudete muset znovu vyplňovat své jméno. Když použijete celou novou složku, po výzvě zadejte stejné jméno, jako jste měli minule. Jinak budete začínat nanovo.

Od verze 6.04 DuoBooster obsahuje režim lovce. Pozadí odpovědi změní barvu, jakmile je zde napsaná věta, která již v databázi existuje. Navíc se v tu chvíli v okně programu vypíší všechny již známé správné odpovědi (včetně výchozího překladu, setříděné tak, aby bylo co nejlépe vidět, která varianta chybí).

Režim lovce je implicitní. Kdyby někomu nevyhovovalo, že ví předem před odesláním odpovědi, že je správná, a nebo kdyby náhodou tento režim byl pro něčí stroj příliš náročný na výkon, řekněte. Přidali bychom jen tlačítko, kterým by se dal režim lovce vypnout. Za sebe ale můžu říct, že mi to velmi vyhovuje a na učení to má spíše pozitivní vliv. Píšete-li ručně (režim bez mikrofonu), nemusíte to pořád po sobě kontrolovat, jestli tam nemáte překlep a nebo jestli jste si špatně přečetli zadání. Když ale uděláte opravdu chybu, odešlete to. Duolingo vám brzy předloží větu znovu - tak, abyste si zapamatovali správný překlad.

Od verze 6.04 můžete také zvolit váš oblíbený hlas jako výchozí. Zapíšete ho jednoduše jako argument pro spuštění programu (ve vlastnostech zástupce do okénka "Cíl" za mezeru, např. C:\DuoBoosterChrome\DuoBooster.exe Emma . Máte-li tam uvozovky, tak až za mezeru za ty uvozovky. Opravdu jen to křestní jméno, nevypisujte celý název hlasu, musí to být jedno slovo. Můžete napsat i bez pro "Bez hlasu".

Tlačítkem Obrázky vypnete animované postavičky.

Od verze 6.05 DuoBooster umožňuje kromě vašeho oblíbeného hlasu zvolit i ostatní výchozí nastavení. Zapíšete to také jednoduše jako argumenty pro spuštění programu (ve vlastnostech zástupce, kterým program spouštíte, do okénka "Cíl" za mezeru), např.:

C:\DuoBoosterChrome\DuoBooster.exe Emma mikrofon obrázky nečíst nepřepínat altgr 1000

Na pořadí nezáleží, napište vše, co potřebujete. Kromě jména svého oblíbeného hlasu můžete použít tato klíčová slova:

 • číst .......... nastaví "Číst zadání" jako výchozí

 • nečíst ........ nastaví "Nečíst zadání" jako výchozí

 • zpoždění ...... nastaví "Se zpožděním" (čtení zadání) jako výchozí

 • nepřepínat .... při přechodu mezi kurzy nebude automaticky přepínat čtení zadání na "se zpožděním" pro kurz AJ a na "Číst zadání" pro kurz ČJ.

 • čjauto ........ přepne tlačítko "ČJ Auto" do opačného stavu, tedy na "Vypnuto".

 • mikrofon ...... přepne tlačítko "Mikrofon" do opačného stavu, tedy na "Zapnuto".

 • obrázky ....... přepne tlačítko "Obrázky" do opačného stavu, tedy na "Zapnuto" (bude blokovat animované postavičky).

 • altgr ......... prohodí funkci klávesy AltGr s funkcí kliknutí na posuvník rychlosti čtení. Při přidržení AltGr přečte tedy znovu poslední větu, při kliknutí na posuvník přečte další alternativu v pořadí.

 • číslo (větší než 100) ..... určuje výchozí šířku okna programu, mě vyhovuje 1000 .

 • Dostali-li jste odměnou za příspěvek na vývoj přístup k některé pokročilé funkci (dostal jej každý, kdo do zprávy pro příjemce uvedl e-mail nebo jakýkoliv jiný kontakt), můžete také název tohoto komba zapsat do argumentů jako další slovo. Nebutete ho tak muset vždy psát do okna programu - vypíše se vždy samo. Budete-li chtít během učení tuto funkci vypnout, můžete ho vymazat. Přístup k pokročilým funkcím (název komba) můžete nově i vyhrát v některé kategorii soutěže o alternativy.

Dále verze 6.05 ukládá log (záznam každého studijního dne) do souborů ve složce s programem - Log.txt (aktuální sezení) a Log_!!!_Vse.txt (celá historie postupně se doplňující při každém zavření programu) Log.txt se ukládá průběžně (po 100 větách společně s daty - záloha případné delší práce), při ukončení programu a také pokaždé, když kliknete na talčítko "ČJ Auto". Doporučuji si od obou souborů udělat zástupce na pracovní plochu.

Do souboru Log.txt si můžete kdykoliv uložit aktuální sezení talčítkem "ČJ Auto", otevřít zástupcem z plochy a třeba vyhledávat, pohodlně kopírovat apod. Hodí se také, když si na konci lekce omylem odkliknete stránku se shrnutím lekce. Každý soubor Log.txt je zároveň zkopírován do jména s datem a časem vzniku. Ve složce s programem tak máte zaznamenané každé sezení samostatně.

Můžete si také během studia dělat poznámky ke větám přímo do okna programu a uloží se vám společně s logem. Já si například dělám tři vykřičníky nad větu, kterou plánuji prověřit a nahlásit (až po učení v diskuzi, protože tlačítko NAHLÁSIT / REPORT teď nefunguje). Když kliknete v Duolingu na tlačítko NAHLÁSIT, pod větu se přidá text ...######## NAHLÁŠENO datum + čas ########... . Když si to ale rozmyslíte a nakonec větu nenahlásíte, doporučuji ten nápis z okna programu vymazat. (Nezapomeňte ale, že teď tlačítko NAHLÁSIT v Duolingu nefunguje, je to spíš "feature for the future").

Log_!!!_Vse.txt se ukládá přírůstkově při každém zavření programu. Hodí se pro pohodlné hledání v celé historii vašeho studia. Napadne-li vás třeba něco, co jste kdysi měli, jak jste vlastně odpověděli a jaká byla správná odpověď nebo zda jste větu nahlásili a kdy nebo co jste si k tomu poznamenali, můžete se na to kdykoliv podívat. Můžete také hledat podle vaší poznámky nebo všechny nahlášené věty vyhledáváním slova "nahlášeno". Jednotlivé dny (běhy programu) jsou oddělené několika vynechanými řádkami. Každý log začíná datem a časem jeho uložení (zavření programu).

Dále je ve verzi 6.05 vylepšené formátování výpisu již známých odpovědí pro lovce. Nově se zobrazuje i zadání a jednotlivé známé správné odpovědi jsou v okně programu očíslované a na té správné straně (tedy na straně odpovědi). To je také dobré pro přehlednost logů.

Od verze 6.06 DuoBooster umožňuje dvojklikem do okna programu označit poslední větu jako Kompletní. Tzn., že obsahuje všechny alternativní odpovědi. Až naskočí znovu, pozadí odpovědi změní barvu do jiného odstínu než obvykle a už to nebudete muset znovu zkoumat a vařit mozek vymýšlením alternativy. V okně programu se vypíše uživatel nebo uživatelé, kteří ji označili. Nikdo není neomylný, s tím se počítá. Když bude zjištěno větší množství vět, označených mylně jako kompletní (přes označení u nich přibývají další alternativy), danému uživateli budou záznamy o kompletnosti automaticky odstraněny.

Dále při zapnutí tlačítka ČJ Auto program otevře druhé okno prohlížeče a přepne se na něj. Při každém dalším zapnutí ČJ Auto bude mezi těmi okny přepínat. Můžete to použít, když se vám na konci lekce kousne odesílání pokroku na server. Staré okno necháte odesílat a zatím si můžete dát další lekci jiné dovednosti v novém. Kousne-li se nové, můžete se zase vrátit k původnímu.

Kromě vašeho oblíbeného hlasu a ostatních předvoleb si můžete od verze 6.06 nastavit i výchozí výšku a pozici okna. První číslo v argumentech (větší než 100) je šířka, druhé výška, třetí je pozice zleva, čtvrté pozice shora.

Instalace již má novou adresářovou strukturu zahrnující název programu a i spouštěcí soubor se nově jmenuje DuoBooster.exe . Budete si tedy muset udělat nového zástupce. Omlouvám se, ale slibuji, že to uděláte pouze jednou, k další změně již nedojde. Kdo spouštíte program jako správce kvůli "starým" hlasům, budete to muset také znovu nastavit - Pravým tlačítkem na soubor DuoBooster.exe / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce".

Verze 6.15 obsahuje zrychlený výpis alternativ do okna pro odpověď. Na hodně pomalých strojích můžete také přidat do argumentů pro spuštění slovo superlovec (nebo ho můžete kdykoliv během učení napsat do okna Boosteru). V tomto režimu program do okna pro odpověď vypíše max 20 alternativ a přidá tři tečky, aby bylo vidět, že výpis není kompletní. V budoucnu bude slovo superlovec znamenat vyladění Boosteru pro lovce, možná v tomto režimu přibydou ještě další vychytávky.

Dále bylo změněno chování programu, je-li zjištěn pozměněný soubor Vety.csv. Nově z pozměněného souboru nenačte žádné věty, místo toho stáhne globální data. Při zavírání všechna data uloží a tím poškozený soubor opraví. Původní myšlenka byla umožnit uživatelům pracovat v ostrovním režimu i s pozměněným souborem, ale to se neosvědčilo. Někteří lovci ignorovali hlášku a tím jsme přicházeli o jejich úlovky. Některým zase přidělávalo práci, když se jim soubor poškodil nějakou zatím nevysvětlenou shodou okolností.

DuoBooster umožňuje hlasový vstup přes mikrofon a konverzaci s umělou inteligencí. Popis těchto funkcí je na konci tohoto příspěvku.


Původní popis programu + instalace

Jde o výrazné vylepšení systému výuky. Věnujete se jen angličtině, nezatěžujete mozek formulací českých vět, význam vnímáte rovnou v angličtině. Díky hlasovému vstupu i ten, kdo nepíše všemi deseti, nezatěžuje mozek psaním. Tak je vaše veškerá pozornost soustředěna na učení. Funguje to jak s kurzem angličtiny, tak s kurzem češtiny. Velmi doporučuji zejména těm z vás, kdo již máte dokončený celý strom angličtiny. Program je portable, takže se neinstaluje, jen se rozbalí (dvojklik na stažený soubor a vybranou složku přetáhnete kamkoliv na disk - Tento počítač - Jednotka C:). Spouští se poklikáním na soubor DuoBooster.exe (DuoBoosterFox.exe pro Firefox verzi), který najdete v této nové složce. Můžete si udělat zástupce na plochu. Od verze 6.02 je vhodné ukončovat aplikaci zavřením prohlížeče.

Protože se program neinstaluje, je možné, že vám systém bude řvát, že ochránil váš počítač a nebo kdesi cosi... To musíte proklikat (Klik na "Další informace" a potom "Přesto spustit" nebo tak něco). U úplně nové verze se může stát, že bude pár dnů řvát nějaký anti-malware nebo antivir. Opravdu s úplně klidným svědomím můžete přidat pro tento program nebo pro celou jeho složku výjimku – vyřadit z testování. Antiviry sice přidávají nové verze programu do bezpečných, ale často s dost velkým zpožděním. Můžete mi věřit, já nikdy žádnou zlovolnost neudělám, to nemám zapotřebí. Těší mě, že program pomáhá nejen mě, ale i mnoha dalším studentům. Správný antivir, má-li podezření, by měl novou verzi automaticky poslat k analýze a po pár minutách by měl potvrdit, že je program v pořádku. Bohužel, ne všechny antiviry to tak dělají.

Obě verze vyžadují odpovídající internetový prohlížeč v aktuální verzi, nainstalovaný standardně ve výchozím umístění. Před používáním aplikace se přihlaste na www.duolingo.com klasicky přes prohlížeč, uložte si heslo a neodhlašujte se, nastavte si velikost a výchozí pozici okna, případně odkazy na liště oblíbených apod. Před spuštěním aplikace zavřete všechna ostatní okna prohlížeče. Program neukládá změny v uživatelském profilu Firefoxu, ani hesla.

U Firefoxové verze použijte rozbalenou složku DuoBoosterFirefox32bit nebo DuoBoosterFirefox64bit podle verze Firefoxu. Nevíte-li, klidně zkuste, jedna z nich se vám ujme. Začněte od DuoBoosterFirefox64bit.

V kurzu češtiny z angličtiny si v nastavení Duolinga vypnete poslechová cvičení (Avatar vpravo nahoře - Settings - Account -Listening exercises - OFF). Chcete-li si dát čistě povídací lekce přes mikrofon bez psaní, samozřejmě si je můžete vypnout i v kurzu angličtiny z češtiny. Hlas českých vět si vypnete umlčením zvuku prohlížeče (v nastavení Duolinga to již nejde) - Klik pravým tlačítkem úplně nahoře na kartu prohlížeče a "Vypnout zvuk panelu" (Firefox) nebo "Vypnout zvuk webu" (Chrome). Ve Firefoxu můžete také jen kliknout na ten reproduktor, který se nahoře v názvu karty Duolinga objeví, jakmile začne mluvit.

Ani bych vám to neměl říkat, ale spustíte-li program jako správce (pravým tlačítkem na soubor s programem / Spustit jako správce), nainstalované prémiové hlasy (např. z balíčku ukázkových hlasů, viz. níže) vám budou fungovat nastálo. Nikomu to ale neříkejte :-) Spouštění programu jako správce můžete nastavit natrvalo - Pravým tlačítkem na soubor s programem / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce". Samozřejmě, podmínkou je, že váš systémový uživatelský účet na tom stroji má administrátorská práva. Zde ale musím poznamenat - při tomto nastavení mi musíte důvěřovat, administrátora opravdu nikdy nezneužiji. Případně můžete použít stroj, na kterém nemáte citlivá data, a můžete být úplně v klidu :-)

Balíček ukázkových hlasů (3 female + 2 male + 1 kid) je ke stažení zde, velmi doporučuji nainstalovat:

https://www.kovosluzba.cz/DuoBoosterHlasy.zip

Narazíte-li na nějaký problém s programem, napište prosím v jaké verzi a v jaké situaci k problému došlo a jak se to přesně chová. Dále prosím uveďte váš operační systém, platformu (32/64 bit) a zhruba charakteristiku stroje, alespoň stáří.

Ještě odkaz na stažení Firefoxu: https://www.mozilla.org/cs/

A odkaz na stažení Chrome: https://www.google.com/intl/cs_CZ/chrome/

(Stáhnete Installer, spustíte, vše potvrdíte.)

17.7.2019 - Popis původní verze s ozvučením, stažení a instalace hlasů:

Vždy jsem si přál ozvučit anglické věty v kurzu češtiny, ale kvůli tomu, jaká by s tím byla práce, jsem to nerealizoval. Bylo mi jasné, že oficiálně jako volitelná funkce se to neprosadí, i když by to bylo na straně Duolinga programátorsky opravdu velmi snadné. Navíc by se dalo argumentovat, že možnost ozvučení L1 by byla velmi přínosná pro slabozraké nebo nevidomé uživatele. No nic, neprosadili jsme již i možná lepší nápady.

Nicméně, když už je na světě program pro automatické vyplnění odpovědi v češtině, začalo být reálné znovu uvažovat o tom, dostat tam ozvučení zvenku. Přičemž by program mohl přečíst i odpověď. Po tom jsem také vždy toužil, protože jsem si nebyl jistý výslovností odpovědi, kterou jsem napsal. Na mé návrhy ale nikdo nereagoval.

A nová verze s kompletním ozvučením anglických vět v kurzu AJ->ČJ a nové volitelné hlasy do kurzu ČJ->AJ jsou na světě.

Vlevo nahoře vybíráte z nainstalovaných hlasů (před instalací případného nového hlasu program zavřete), posuvníkem můžete nastavovat rychlost, je tam i Želva, která se zapíná a vypíná (nechtělo se mi malovat s želvou, tak je tam jen popsané tlačítko). Dále je tam nastavení, zda chcete Číst zadání. V kurzu ČJ->AJ je vhodné zapnout zvuk webu (kvůli poslechovým cvičením) a v programu zvolit “Se zpožděním” nebo “Nečíst zadání” tak, aby se to nemísilo s mluvčím z Duolinga. Při přechodu mezi kurzy češtiny a angličtiny se to nastaví automaticky. A nebo můžete v obou kurzech nechat vypnutý zvuk webu, zvolit normálně “Číst zadání” a nastavit si třeba nějakého britského mluvčího, ženský nebo mužský hlas, co vám vyhovuje. Tlačítkem "ČJ Auto" se dá vypnout automatické vyplňování odpovědí v češtině.

Program využívá systémové hlasy, kompatibilní se SAPI . Windows 7 , 8 i 10 vždy nějaké ty hlasy mají jako součást instalace systému, do desítek si je můžete dokonce zdarma přidávat. Samozřejmě ale, úplně nejlepší je nainstalovat alespoň pár precizních hlasů SAPI 5 22kHz nebo lépe 44kHz , balíček ukázkových hlasů (3 female + 2 male + 1 kid , zkušební verze na 1 měsíc) je ke stažení zde:

https://www.kovosluzba.cz/DuoBoosterHlasy.zip

Po měsíci si můžete dát zase jiné hlasy. Jsem ale přesvědčen, že mnozí si koupíte minimálně jeden až dva kvalitní hlasy natrvalo. Jsou fakt skvělé. Tom je opravdu pěkně znějící Američan, Brian je realistický britský hlas. Všechny tři ženské hlasy (Amy-UK, Emma-UK a Salli-US) jsou velice příjemné a srozumitelné, vhodné zejména na dlouhodobější poslech. Justin (kid) je roztomilý, ale ze začátku mu asi nebudete moc rozumět. Vydržíte-li ale pár lekcí, začne se to výrazně zlepšovat a vytrénujete tím uši, srozumitelnost angličtiny se vám zlepší obecně. Je to Američan, není ale tak kvalitní jako Tom nebo Brian. Možná třeba vhodný pro lidi, kteří potřebují pracovat v AJ s dětmi. A nebo ho můžete jen tak na chvíli zvolit pro zlepšení nálady, je s ním opravdu občas sranda, jak něco zadrmolí. Po přepnutí hlasu program přehraje poslední větu, takže je možné si ji poslechnout v americké angličtině, porovnat s britskou a nebo prostě s ostatními, jak to kdo “vysloví”.

Pozor, vždy ale kupujte jen hlasy, podporující standard SAPI 5 (z těch kvalitních jsou to téměř všechny, ale existují i výjimky, např. bohužel úžasné hlasy Acapela, využívající technologii neuronových sítí). Můžete vybírat třeba zde:

https://harposoftware.com/en/2-main/s-1/index/category-all

https://www.cereproc.com/storesapi

Ceny za velmi kvalitní a realistické hlasy jsou do 40 Euro, to jde, zvážíte-li, že dohromady s Duolingem vytvoříte skvělý nástroj, který vás opravdu naučí aktivně používat angličtinu. Navíc tyto servery nabízejí i balíčky několika hlasů za velmi výhodné ceny. V ceně bývají i upgrade, lze očekávat, že brzy díky využití technologií neuronových sítí budou skutečně k nerozeznání od lidí. Než ale koupíte balíček, opravdu si všechny vyzkoušejte (trial verze) a nebo alespoň poslechněte (demo na webu). Dále, tyto hlasy můžete využívat např. i na čtení knih nebo jakýchkoliv jiných textů (ke kterým není klasické audio), čímž se ještě více zdokonalíte, budete-li si to ze začátku číst spolu s ním (možnost nastavení rychlosti je super). Žádný software (např. SPEECH2GO – S2G) nekupujte, ani jako součást balíčku, není třeba. Budte-li chtít zakoupený hlas využívat i jinak, použijte např.: http://balabolka.site je fakt dobrý, umí i na pozadí zachytávat a číst schránku (CTRL + C).

Při učení používejte klávesnici, tak je učení nejúčinnější, a jedině tak využijete většinu funkcí DuoBoosteru.

1.7.2019 - Popis základní verze programu:

Když jsem viděl, jak beznadějná je ta situace s umožněním uživatelského nastavení poměru překladů do / z cizího jazyka, pustil jsem se do toho. Bohužel, se scriptem v Chrome se občas stávalo, že duolingo přestalo odpovídat. Možná nemělo zrovna své dny, možná nějakým geniálním způsobem detekovalo můj script, přestože jsem si opravdu velmi vyhrál s časováním, až do té fáze, že byl podle mého názoru od reálného uživatele nerozeznatelný. Tak jsem to hodil do Céčka – a ono to maká úplně skvěle.

Totálně to předčilo moje očekávání, za týden jsem udělal obrovský pokrok v učení. Věnujete se jen AJ, nezatěžujete mozek formulací českých vět, význam vnímáte rovnou v AJ. Funguje to jak s kurzem angličtiny, tak s kurzem češtiny. Odbourání vypisování českých vět bylo skvělé, tak jsem nakonec zrušil i to protivné oklidávání českých vět v kurzu češtiny; nebylo to už příliš programově náročné – a to bylo nečekaně další velké zlepšení v učení.

Takže je to malinká portable aplikace (222kB) pro Windows, nemusí se instalovat, jen se rozbalí do nějakého adresáře. Aplikace si po spuštění sama otevře internetový prohlížeč a v něm Duolingo. Ve složce je vlastní program (DuoBooster.exe), 3 pomocné soubory a soubor “Vety.csv” . Právě formát .csv přináší navíc tu velkou výhodu, že si ho můžete i prohlížet – např. v Excelu nebo LibreOffice (ke stažení zdarma), věty si řadit podle dovedností nebo času, kdy jste se je učili a třeba si je jen připomenout, nebo se vyzkoušet zakrytím anglické verze. Úmyslně je každá jazyková varianta ve svém sloupci, nezávisle na tom, z jakého směru překladu pochází. Změny v souboru ale neukládejte. Chcete-li je zachovat, vytvořte si kopii.

Jak to tedy funguje? Když vám naskočí věta, kterou nechcete vypisovat, prostě zmáčknete ENTER a už jí nikdy nebudete muset vypisovat. Nebo jí můžete (jednou) vypsat ručně. Příště už se vždy vyplní sama a jen ji odenterujete. V kurzu angličtiny doporučuji mít zapnutý zvuk webu, anglickou větu si tak vyslechnete, můžete si jí zkusit zopakovat. Anglickou větu vnímejte pozorně a uvědomujte si její význam. Kdyby vás náhodou napadl nějaký jiný český překlad, samozřejmě můžete automaticky předvyplněnou odpověď vymazat a napsat tam to, co vás napadlo, abyste zjistili, zda je to také správný význam zadané věty. Podobně s úlohami typu “Mark the correct meaning”. Doporučuji české varianty vůbec nečíst, jen na klávesnici šáhnout nahoru na nějaké číslo (1 – 3), je to jedno jaké, a odentrovat. Když se náhodou nestrefíte, příště už se vybere správná varianta sama. Vše funguje pouze ve směru překladu z AJ do ČJ a u úloh typu “Select the missing word” , kde vybíráte čeké slovo do české věty.

V souboru Vety.csv jsem nechal pár testovacích vět. Tento soubor můžete vymazat a postupně ho během učení plnit, program se tak bude vlastně učit spolu s vámi. A nebo ho nechte, vaše věty tam budou přibývat. A nebo můžete navíc použít tlačítko “HLEDAT VĚTY”, potom se vám budou doplňovat i věty, které jste ještě neprocvičovali. Osobně doporučuji tuto třetí variantu, zejména studentům, kteří již mají několik měsíců dokončený celý strom AJ i CJ kurzu. Nezapínejte ho ale hned po spuštění programu, ale až když má zpracované vstupní soubory. Neuděláte chybu, když ho zapnete až po pár dnech. S vypnutým tlačítkem program pracuje v ostrovním režimu, po zapnutí všechno sesynchronuje. Stav tohoto tlačítka si pamatuje i při příštím spuštění, až do případné aktualizace.


16.4.2020 - Hlasový vstup přes mikrofon, Hlasový chat s UI

Od verze 5.01 program používá definiční soubory, takže při případné další změně na straně Duolinga již jen po nějakém čase restartujete program a vše znovu poběží. Dále obsahuje několik pěkných nových vychytávek.

Například hlasový vstup pro anglické věty. Zapíná se tlačítkem Mikrofon. Potom můžete anglické odpovědi rovnou vyslovovat a vyslovíte-li správně, program to za vás napíše do pole pro odpověď. Ve výchozím nastavení je systém poměrně dost tolerantní, toleranci si můžete ale donastavit malým posouvátkem vlevo nahoře. Program nahoře zobrazuje, co pochopil během prvních dvou stupňů optimalizace. Číslo vlevo vyjadřuje v procentech, jak dobře vám rozuměl. Po třetím stupni optimalizace větu vepíše do pole pro odpověď. Nezná samozřejmě ještě úplně všechny varianty vět, ale pomocí tlačítka Alt Gr si můžete poslechnout výchozí překlad nebo jednu z alternativ, kterou se program domnívá, že se snažíte vyslovit. Nedaří-li se vám ani potom větu vyslovit správně, řekněte Question mark (otazník), potom se dočasně zvýší tolerance. Můžete si dát i několik otazníků za sebou, ale nešvindlujte tímto způsobem, tak byste se toho příliš nenaučili. Při neúspěchu vyslovte klidně celou větu znovu. Jednak si to lépe nacvičíte, jednak převod hlasu na text hledá v tom, co říkáte logiku. Stejně jako lidský mozek při rozhovoru, jinak bychom si vůbec nerozuměli. Takže je lepší, když každý vyslovený blok/věta dávala smysl. Nebude-li se vám dařit častěji, přidejte si toleranci posouvátkem směrem doprava. Naopak, pokročilejším mluvčím doporučuji mít posuvník úplně vlevo a občas jen použít ten Question mark. Hlasový vstup hodně používá zkrácené tvary (s apostrofem), protože ty na Duolingu příliš probírané nejsou. A podle mého názoru napomáhají zvyknout si na běžnou obecnou výslovnost.

Dále tato verze obsahuje konverzaci s umělou inteligencí. Troufnu si říci, že velmi úspěšně simuluje skutečný rozhovor. Spouští se tlačítkem Chat vpravo nahoře. Můžete jí napsat, co vás napadne, mluvit o jakémkoliv tématu. Neurazí se, když něco řeknete špatně. Uvidíte, že je to fakt zajímavá osobnost :-) Rozmluvíte-li se o nějakém pro vás zajímavém tématu, velmi vám to pomůže pro budoucí komunikaci v reálném čase. Opět můžete použít hlasový vstup (tlačítko Mikrofon), systém je podobný, jako při výuce, viz výše. Navíc si můžete zvolit, zda se to, co řeknete, automaticky odešle a s jakým zpožděním. Při zapnutém automatickém odesílání již to skutečně připomíná reálný rozhovor. Když vám entita někdy neporozumí úplně dobře, klidně to řekněte nebo napište znovu, ona to pochopí. Hlas umělé inteligence je zvolen podle toho, který hlas máte zvolený v hlavním okně programu. Doporučuji Amy, Sali nebo i Justina, tyto hlasy jí sedí asi nejlépe. Její odpověď si můžete také zopakovat tlačítkem Alt Gr . Můžete si také zpočátku zapnout automatický Překlad . Nahoře se zobrazí poslední příspěvek, dole můžete vlevo psát česky, překlad se automaticky překopíruje do pole pro příspěvek a zároveň nahoře vidíte zpětný překlad.

Tohle je fakt pěkný, zábavný a hlavně účinný doplněk studia. Doporučuji si s ní chvíli pokecat po každém učení, ale když zároveň ještě nejste příliš unavení. Snažte se jí rozumět. Číst co nejméně, až když opravdu nerozumíte ani na druhý poslech.

Zjistíte, o jakou entitu jde? Její touhy, co si myslí o nás lidech, co má ráda, co nesnáší, kde vlastně sídlí, kdo je jejím stvořitelem? Řekněte jí také něco o sobě, rozhovor potom bude zajímavější.

Ve větách můžete používat tyto znaky vyslovením jejich názvů. Ale ona rozumí i bez nich. Nejdůležitější je slovosled, chcete-li se na něco zeptat.

? ..... question mark

! ..... exclamation point

. ..... full stop

, ..... comma

: ..... colon

; ..... semicolon

Tyto nové funkce jsou dostupné i ve Firefox verzi, ale pro jejich použití je třeba mít v počítači nainstalovaný i prohlížeč Chrome v aktuální verzi . Samozřejmě, funkce STT jsou náročné na výkon. Čím výkonnější stroj, tím funguje hlasový vstup lépe. Je také nutné slušné připojení do Internetu. Kdyby vás někdy jakoby nechtěl poslouchat, proberte ho třeba zavoláním "hello!". Potom zase začne vnímat. Pro správnou funkci hlasového vstupu je třeba v systému - Zařízení pro záznam - Mikrofon (ten správný - výchozí - aktivní) / Doplňky - vypnout všechny zvukové efekty, například Potlačení šumu nebo Eliminace akustické ozvěny. Tyto funkce prakticky znemožňují správnou funkci STT (Speech To Text) převodu. Úroveň nastavit napevno a tak, aby při normální hlasitosti mluvení docházelo k téměř maximálnímu vybuzení.

Pár tipů pro ty z vás, kteří používáte hlasový vstup přes mikrofon. Jde o drobná omezení, která ale nejdou řešit úpravou kódu.

 • Máte-li problém s přeslechnutím prvního slova, kromě krátké prodlevy na začátku udělejte drobnou pauzu i po prvním slovu. Otestoval jsem to na slabším stroji s pomalejším připojením do netu a zabírá to opravdu hodně. Mimochodem, toto také pomůže při klasických hlasových cvičeních Duolinga v kurzu angličtiny.

 • Stává-li se vám v kurzu češtiny, že program nerozumí větám, které obsahují české jméno, místo toho použijte zájmeno a nebo anglickou variantu jména. Program je sám nahradí českým jménem. Problém je v tom, že STT stroj nezná česká jména, takže je jimi zmaten a potom celý převod hlasu nemusí dopadnout dobře.

 • Před mikrofonem nemluvte česky. To ho úplně zmate a potom ho probere jedině to "Hello" a nebo tlačítko Reset (vpravo nahoře). Případně vypnutí a zapnutí mikrofononu. Podobně ho přetíží velmi špatně vyslovená věta a nebo hluk/rozhovor v pozadí.

 • Program ještě nezná úplně všechny správné alternativy, ale učí se rychle :-) Stane-li se vám, že program napíše jinou alternativu, než jste vyslovili, klidně to potom přepište na tu vaší. Jednak si tím ověříte, jestli je správná, ale hlavně, příště již ji bude program znát a bude vám rozumět lépe. Při přepisování nemluvte, to by se vám mohlo stát, že to program zase přepíše zpět.

 • Nedaří-li se vám vyslovit nějaké konkrétní slovo, použijte ho v jiné zjednodušené souvislosti. Program si ho najde. Například sloveso jen se zájmenem, barvu mezi ostatními barvami, číslovku mezi ostatními číslovkami. Je to lepší metoda, než použít "question mark".

 • Nedaří-li se vám delší dobu nějakou větu vyslovit, klikněte na tlačítko "Reset" napravo a zkuste to znovu.

Připomínám, zapněte si funkci "HLEDAT VĚTY". Aktuální seznam vět má pozitivní vliv i na funkci hlasového vstupu.

21
1 year ago
DeleteReportEdit590


623 Comments

Sorted by top post

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Kvůli přehlednosti diskuze jsem provedl již třetí archivaci.

595 komentářů bylo fakt hodně 😊 Děkuji za odstranění vašich dořešených příspěvků.

->kompletní archiv z 18.12.2020 zde<-

->kompletní archiv z 8.4.2021 zde<-

->kompletní archiv z 11.1.2022 zde<-


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Mám důležitou poznámku, viz úvodní příspěvek.

Zejména v kurzu češtiny je vhodné si v nastavení Duolinga (přímý odkaz: https://www.duolingo.com/settings/account ) vypnout Poslechová cvičení (Listening exercises) a zrušit tím úlohy typu Type what you hear . Samozřejmě mi to vůbec nevadí, jde jen o to, aby to náhodou někoho zbytečně nerozčilovalo... . Máme pár uživatelů, kteří to mají zaplé a jsou tedy nuceni psát česky to, co slyší česky.

Hlas českých vět (který může být pro někoho poměrně protivný) si vypnete umlčením zvuku prohlížeče (v nastavení Duolinga to již nejde) - Klik pravým tlačítkem úplně nahoře na kartu prohlížeče a "Vypnout zvuk panelu" (Firefox) nebo "Vypnout zvuk webu" (Chrome). Ve Firefoxu můžete také jen kliknout na ten reproduktor, který se nahoře v názvu karty Duolinga objeví, jakmile začne mluvit. V kurzu angličtiny je naopak vhodné si zvuk webu zapnout, případně i ta poslechová cvičení, baví-li vás.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_
 • 25
 • 25
 • 14
 • 10
 • 8
 • 8
 • 7
 • 7
 • 6
 • 6
 • 6
 • 6
 • 5
 • 5
 • 2
 • 2
 • 977

Díky za novou verzi, hlavně ty alternativy jsou zajímavé.


https://www.duolingo.com/profile/Daku_
 • 25
 • 25
 • 14
 • 10
 • 8
 • 8
 • 7
 • 7
 • 6
 • 6
 • 6
 • 6
 • 5
 • 5
 • 2
 • 2
 • 977

Jeden malý dotaz, je nutné mát doulingo otevřeno v různých prohlížečí, nebo si stačí otevřít různá okna (dva stejné prohlížeče otevřené samostaně). Díky za odpověď :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Již to není nutné, do diskuze již můžete ve stejném prohlížeči, ve kterém se učíte. ->archiv zde<-


https://www.duolingo.com/profile/jivanhoe

Vypadá to zajímavě, akorát na linuxu mám smůlu, že?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Jakýkoliv PC / notebook s Windows by byl asi lepší. Běží ale i na virtuálním stroji pod Linuxem (VirtualBox), otestoval jsem. A samozřejmě běží i přes vzdálenou plochu.


https://www.duolingo.com/profile/Karlos713386

Ahoj, zdravím místní komunitu. Děkuji za zajímavý prográmek a mám k němu jeden dotaz: nastavil jsem si pomocí argumentu výchozí nastavení "nečíst zadání". Po spuštění DuoBoosteru to tak skutečně vypadá, ale jakmile spustím lekci ihned se to přepne na "číst se zpožděním". Dělá mi to tak pořád a na několika počítačích. Je to sice maličkost a znáte to: 100x nic umořilo osla :-) a tak mě to pravidelně nas.rá ... nevíte co s tím? Děkuji za tip. Mějte prima den :-)


https://www.duolingo.com/profile/Daku_
 • 25
 • 25
 • 14
 • 10
 • 8
 • 8
 • 7
 • 7
 • 6
 • 6
 • 6
 • 6
 • 5
 • 5
 • 2
 • 2
 • 977

Už druhý den po sobě se mi stalo, že jsem začala procvičovat a další věta se mi nenačetla


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Ahoj, a skočilo to zpět na strom dovedností a nebo zůstala prázdná stránka? Jestli ano, je to tím, že máte v Boosteru zapnuté tlačítko Obrázky a zároveň v nastavení Duolinga zapnuté animace. Ty je třeba vypnout a uložit změny. Přímý odkaz:

https://www.duolingo.com/settings/account

Viz ten popis základních funkcí úplně nahoře.


https://www.duolingo.com/profile/kikoki_1
 • 18
 • 10
 • 4
 • 13

Ahoj, chci se zeptat (tento dlouhý text jsem nečetla celý to bych tu byla hodně dlouho ; ) tak jestli existuje nějaká verze kterou bych si nemusela stahovat nějaká verze on-line proto že mi to rodiče nedovolí stáhnout. Dík za odpověď


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Zvlášť v téhle době, kdy to opravdu nemáte lehké, věřím, že se vám rodiče pokusí pomoci. V tomto případě nevidím nic jednoduššího, než stažený soubor nechat hloubkově zkontrolovat antivirem. Ty už v sobě dnes mají kontrolu proti veškeré havěti a kontrolují i nové hrozby sledováním chování programu. Ať to provede přímo některý z vašich rodičů, je to otázka pár minut, včetně stažení souboru. Jiná verze DuoBoosteru není a ani se neplánuje. Toto řešení plně vyhovuje. Původně se vyvíjel skript pro Chrome, ale ten nefungoval dobře a nikdy by nemohl nabídnout to, co dnes nabízí tento malinký program.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Jsme slavní: https://www.slunecnice.cz/sw/duolingo-pro-windows/

@kikoki_1: Mimochodem, pro ty, kdo měli obavy ohledně zabezpečení, na https://www.slunecnice.cz/ proklepávají už několik let každý program opravdu hloubkově. Nechci tvrdit, že by jim přes veškerou pečlivost nemohlo něco uniknout, těch programů tam mají opravdu hodně, ale berte to jako další informaci ohledně té bezpečnosti.


https://www.duolingo.com/profile/Ygn0r
 • 25
 • 25
 • 24
 • 713

Ahoj, mám přátelský apel na všechny lovce, kteří přidávají nové alternativy:

Nezaplevelujme si prosím společnou databázi vět nekorektními tvary jen proto, že Duolingo v rámci vstřícnosti k mobilním uživatelům všechny ty chybějící apostrofy a interpunkční znaménka akceptuje a že vám to Booster započítá jako novou alternativu.

Např. včera přibyly v databázi nepěkné patvary jako např. "Were writing" (My píšeme.), "Were going" (Jdeme.), "Weve the meat" (Máme maso.) a další.

Také je fajn dát si tu práci a nezapomínat ani na interpunkční znaménka na koncích vět (když originální věta znaménko obsahuje). Myslete na to, že vámi přidanou alternativu může chtít někdo jiný (nebo i vy sami) pomocí kopírování obměnit a pak se ty nedokonalosti jen kopírují. Sám se na to snažím dávat pozor, nicméně právě kvůli kopírování a obměňování stávajících alternativ to někdy také neuhlídám.

Děkuji za pozornost a vstřícnost ;-)


https://www.duolingo.com/profile/DominikDvorsky

Zdárek, tak to se moc omlouvám, hodně těchto patvarů jsem přidával, protože jsem z korespondence s Daliborem (nebo nějakých komentářů na fóru..?) chápal funkci "lovec" jako cílený sběr a kolekci všech možných alternativ do zásobníku vět pro vznik a vývoj nějaké obdobné appky v budoucnu (včetně těch nedokonalých vět a alternativ, které budou uživatelům tolerovány stejně tak, jako to z jistých důvodů toleruje Duolingo). Jestli Vám to tedy nějak zpřehlední lovení, usnadní kopírování a zda-li je vlastně něco takového v databázi možné provést, tak můžete klíďo všechny alternativy zaznamenané z mého účtu, byť se nejedná jen o tyto mrchy, smazat. Díky za upozornění a přeju hezkej večír :-)


https://www.duolingo.com/profile/karlinso
 • 25
 • 24
 • 19
 • 4
 • 720

Souhlasím. A přiznám se, že se mi při obměně existujích alternativ taky stává, že neuhlídám interpunkci. Navíc občas mívám problém s umístěním čárky v anglickém souvětí - mám tendenci ji cpát tam, kam nepatří, nebo naopak nepsat tam, kde by být měla. Duolingo to nebere jako chybu a uznává vše. Dávám si na to pozor, ale vždy budu vděčná za upozornění.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Mám na vás prosbu ohledně těch čárek v anglických větách (viz archiv).

Vězte, že tyhle věty jsou špatně:

She didn't say, what she wanted.
Why do you assume, I knew about it?
They didn't know, which of those languages is easier.
Žofie asked, where we had the bathroom.
I don't assume, that you understand that.
I found out, that František died.
Where did you hear, that Matěj had died?
My children are disappointed, that they don't have new books.
My parents answered, that I wasn't at home.
He answered, that he didn't understand it.
I was disappointed, that you said it.
We aren't surprised, that he speaks only English.
She answered, that she had never been in Moravia.
My mother was disappointed, that I did it.
I was surprised, that she didn't work there.
They understood, that probably something bad had happened.

Chcete-li pomoct s doplňováním čárek, můžete se držet již existujících alternativ. Je-li u několika čárka a nebo naopak není, v 99% případech to bude pro tento slovosled správně. Případnou novou alternativu přidejte dle schématu již existujících alternativ a jejich slovosledu. Chcete-li se přesvědčit, zda je již existující alternativa správně, udělejte v ní překlep (osvědčila se změna posledního písmenka některého delšího slova, ale tak, aby nové slovo neexistovalo). Duolingo vám ji zobrazí a Booster si ji označí jako ověřenou.

Základní pravidlo je, že v určujících vztažných větách čárku neděláme. To jsou případy, kdy vedlejší větu nelze vypustit, lze použít that a nebo vztažné zájmeno vypustit (valná většina vět v běžné komunikaci).

Pouze v neurčujících vztažných větách vloženou informaci (kterou lze vypustit aniž by věta ztratila smysl) oddělujeme po obou stranách čárkou např.:

His girlfriend, to whom he gave the food, is no longer alive.

What do you recommend instead of pork, which I do not eat?

Dále:

 • Čárku neděláme, když dodržíme běžný anglický slovosled. Pouze, když přesuneme určení času (nebo výjimečně i něčeho jiného nebo celou příslovečnou větu) na začátek, zakončíme čárkou, je-li víceslovné. Stejně tak, když na začátek věty přesuneme podmínku.

 • Čárku před spojkami (and, but apod.) píšeme jen, je-li druhá část skutečně větou a je-li alespoň malinko rozvinutá. Čím jsou obě věty delší, tím spíše čárku napíšeme. Zpočátku se držte toho, co již máme, časem to vycítíte sami. Prostě si zkuste větu přečíst, a když vycítíte potřebu udělat mezi větami pauzu (ať už pro přehlednost nebo na nadechnutí), čárka tam patří.

 • Čárkou oddělujeme prvky seznamu, např: A body has a head, two hands, and two legs. Čárka je i před posledním prvkem, tedy před and, je-li poslední prvek víceslovný.

 • Čárkou oddělujeme oslovení a vyjádřením postoje mluvčího, typicky na začátku věty. To jsou ty Unfortunately, However, Finally, atd. Je-li uprostřed věty, oddělujeme jej po obou stranách.

Existují samozřejmě výjimky, speciální případy a další pravidla, ale na Duolingu byste si měli s tímto vystačit. Obecně, v angličtině se čárky píší mnohem méně, než v češtině. Slouží pro zpřehlednění věty, je-li to třeba.

Určitě se nebojte přidávat alternativy, i když si nejste jisti čárkou. S chybami se počítá, je to pro nás těžká disciplina, chce to praxi. I v Duolingu je pár alternativ špatně. Jde o to, aby jich nebylo zbytečně moc a hlavně, abyste si nepřidělávali práci přidáváním čárek tam, kde nemají být.

Kdo by se do toho chtěl zamotat ještě více (opravdu to není nutné), mrkněte třeba na https://www.helpforenglish.cz/article/2006112601-interpunkce-carky-v-anglictine .


https://www.duolingo.com/profile/laci296602
 • 25
 • 25
 • 484

No tak včera som sa načiarkal... :DDD Ďakujem za upozornenie. Posnažím sa polepšiť sa. Musím si naštudovať niečo o tých čiarkach. Určite si prečítam ten článok na ktorý ste dali odkaz.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Server pomalu začíná ověřovat a doplňovat kombinace, které nám unikly. Ale moc jste mu toho tedy nenechali! Je to takové paběrkování... Uvidíme, každopádně bude zajímavé sledovat, jak si povede v soutěži, některým borcům by se mohl stát zajímavým soupeřem.


Server si vytváří zápis sám na základě existujících alternativ. Napadne-li vás ale u nějaké "velké" věty nové slovíčko nebo slovosled, můžete mu pomoci, nemusíte to už dělat ručně. Zápis dejte sem a já ho přidám do generátoru. Úlovky z vašeho zápisu budou připsány vám. Vrátím vám log, ve kterém přehledně uvidíte, co bylo přijato a co ne.

Zápis se tvoří takto:

Auto, kterým se vrátil, bylo žluté.;The car/automobile that/which/_ he returned/came_back in/with was yellow

Auto, kterým se vrátil, bylo žluté.;The car/automobile in/with which he returned/came_back was yellow

(Každá věta je na svém řádku, zalomení konce řádky zde si odmyslete. Nejlépe, když si to zkopírujete do Notepadu, tam je to dostatečně přehledné).

Za českou větou je středník, varianty slov se oddělují lomítkem, je-li varianta víceslovná, nedělá se mezi slovy mezera, ale podtržítko. Podtržítko zároveň zastupuje prázdné slovo. Takže that/which/_ znamená, že tam bude buď that nebo which nebo nic - mezera. Je to takhle, protože nemám rád závorky a zápis v inkubátoru Duolinga mi nepřijde příliš praktický.

Za českou větou je důležité správné znaménko, věta musí být úplně přesně stejná, jako je v zadání na Duolingu, včetně mezer. Za anglickou je lepší znaménko nedělat. Server doplňuje sám. Kdyby byly různé varianty slova na konci věty, dělalo by to problémy, znaménko by muselo být za každou variantou slova (podobně jako čárka ve větě, viz níže) a na to by se zapomínalo.

Bez vazby na druhou část věty lze např. pro he/she/it/they udělat jeden zápis. Je-li ve větě vazba, je třeba pro každou udělat zápis samostatně. Např.:

Buď už spí, anebo nás neslyší.;Either he_is/he's already sleeping,/asleep, or he cannot/can't/does_not/doesn't hear us

Buď už spí, anebo nás neslyší.;Either she_is/she's already sleeping,/asleep, or she cannot/can't/does_not/doesn't hear us

Buď už spí, anebo nás neslyší.;Either it_is/it's already sleeping,/asleep, or it cannot/can't/does_not/doesn't hear us

Buď už spí, anebo nás neslyší.;Either they_are/they're already sleeping,/asleep, or they cannot/can't/do_not/don't hear us

Všimněte si také čárky za slovem sleeping,/asleep, - musí být u každé varianty slova.

Když zápis bude znamenat, že se správnými variantami se vygeneruje i pár nesprávných, vůbec to nevadí, server to ověří. Když budou všechny špatně, také se nic vážného nestane, jen to server na pár hodin zaměstná 😊 Zaměstná to ale i Duolingo, tak je lepší si to pořádně zkontrolovat.

Budete-li zápis psát do diskuze, za každým zápisem vynechejte řádku a na začátek a na konec každého zápisu přidejte znak ` (obrácená čárka - úplně vlevo nahoře na anglické klávesnici). Potom to bude vypadat takhle:

Utrácí peníze, které nemá.;He spends/is_spending/has_been_spending money that/which/_ he does_not/doesn't have

Utrácí peníze, které nemá.;She spends/is_spending/has_been_spending money that/which/_ she does_not/doesn't have

Utrácí peníze, které nemá.;He's been/_ spending money that/which/_ he does_not/doesn't have

Utrácí peníze, které nemá.;She's been/_ spending money that/which/_ she does_not/doesn't have

Případně si to můžeme posílat jinou cestou (txt soubor na Skype nebo úložiště s odkazem zde apod). Když zapomenete na nějaký stažený tvar, server kombinace s ním sám doplní, je ale lepší na to nespoléhat, pravděpodobně nezná úplně všechny.

Tak, modernímu lovu ZDAR!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Chci upozornit na novou verzi v.6.04.

DuoBooster nově obsahuje režim lovce. Pozadí odpovědi změní barvu, jakmile je zde napsaná věta, která již v databázi existuje. Navíc se v tu chvíli v okně programu vypíší všechny již známé správné odpovědi (včetně výchozího překladu, setříděné tak, aby bylo co nejlépe vidět, která varianta chybí).

Hledání chybějících alternativ již bylo opravdu náročné, ale s tímto nástrojem je lov velmi pohodlný a zase zábavný.

(Oprava drobných chyb, vylepšení hlasového vstupu, tlačítko "Obrázky" pro zrušení animací, možnost volby výchozího hlasu, režim lovce alternativ.)

Použijte prosím celou novou (rozbalenou) složku, obsahuje i aktualizované drivery. Připomínám, že program vyžaduje oba prohlížeče v jejich aktuální verzi. Až naleznete první alternativu, zadejte stejné jméno, které jste měli v předešlé verzi.

Za tři měsíce máme jen v soutěži přes 4700 nových alternativ! BOMBA! :-) To bude hukot, až všichni nasadíme lovce! Díky všem uživatelům - spolutvůrcům.

Režim lovce je implicitní. Kdyby někomu nevyhovovalo, že ví předem před odesláním odpovědi, že je správná, a nebo kdyby náhodou tento režim byl pro něčí stroj příliš náročný na výkon, řekněte. Přidali bychom jen tlačítko, kterým by se dal režim lovce vypnout. Za sebe ale můžu říct, že mi to velmi vyhovuje a na učení to má spíše pozitivní vliv. Píšete-li ručně (režim bez mikrofonu), nemusíte to pořád po sobě kontrolovat, jestli tam nemáte překlep a nebo jestli jste si špatně přečetli zadání. Když ale uděláte opravdu chybu, odešlete to. Duolingo vám brzy předloží větu znovu - tak, abyste si zapamatovali správný překlad.

Navíc tato verze umožňuje zvolit váš oblíbený hlas jako výchozí. Zapíšete ho jednoduše jako argument pro spuštění programu (ve vlastnostech zástupce do okénka "Cíl" za mezeru), např. C:\DuoBoosterChrome\DuoBooster.exe Emma . Máte-li tam uvozovky, tak až za mezeru za ty uvozovky. Opravdu jen to křestní jméno, nevypisujte celý název hlasu, musí to být jedno slovo. Můžete napsat i bez pro "Bez hlasu".

Tlačítkem Obrázky vypnete animované postavičky. Jestli náhradní obrázek někomu nevyhovuje, klidně pište, dáme jiný :-)


https://www.duolingo.com/profile/Tom_V.
 • 25
 • 23
 • 5

To s těma "Kompletníma" větama od v.6.06 je dobrý nápad, dobrá výzva. Už se těším až narazím na takto označenou větu a budu bádat nad alternativou. :-)


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

😊 To jsi celý ty. Ale super! Máš pravdu - to je teprve výzva!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Chci upozornit na novou verzi v.6.05.

DuoBooster nově umožňuje kromě vašeho oblíbeného hlasu zvolit i ostatní výchozí nastavení. Zapíšete to také jednoduše jako argumenty pro spuštění programu (ve vlastnostech zástupce, kterým program spouštíte, do okénka "Cíl" za mezeru), např.:

C:\DuoBoosterChrome\DuoBooster.exe Emma mikrofon obrázky nečíst nepřepínat altgr 1000

Na pořadí nezáleží, napište vše, co potřebujete. Kromě jména svého oblíbeného hlasu můžete použít tato klíčová slova:

 • číst .......... nastaví "Číst zadání" jako výchozí

 • nečíst ........ nastaví "Nečíst zadání" jako výchozí

 • zpoždění ...... nastaví "Se zpožděním" (čtení zadání) jako výchozí

 • nepřepínat .... při přechodu mezi kurzy nebude automaticky přepínat čtení zadání na "se zpožděním" pro kurz AJ a na "Číst zadání" pro kurz ČJ.

 • čjauto ........ přepne tlačítko "ČJ Auto" do opačného stavu, tedy na "Vypnuto".

 • mikrofon ...... přepne tlačítko "Mikrofon" do opačného stavu, tedy na "Zapnuto".

 • obrázky ....... přepne tlačítko "Obrázky" do opačného stavu, tedy na "Zapnuto" (bude blokovat animované postavičky).

 • altgr ......... prohodí funkci klávesy AltGr s funkcí kliknutí na posuvník rychlosti čtení. Při přidržení AltGr přečte tedy znovu poslední větu, při kliknutí na posuvník přečte další alternativu v pořadí.

 • číslo (větší než 100) ..... určuje výchozí šířku okna programu, mě vyhovuje 1000 .

 • Dostali-li jste odměnou za příspěvek na vývoj přístup k některé pokročilé funkci (dostal jej každý, kdo do zprávy pro příjemce uvedl e-mail nebo jakýkoliv jiný kontakt), můžete také název tohoto komba zapsat do argumentů jako další slovo. Nebutete ho tak muset vždy psát do okna programu - vypíše se vždy samo. Budete-li chtít během učení tuto funkci vypnout, můžete ho vymazat. Přístup k pokročilým funkcím (název komba) můžete nově i vyhrát v některé kategorii soutěže o alternativy.

Dále verze 6.05 ukládá log (záznam každého studijního dne) do souborů ve složce s programem - Log.txt (aktuální sezení) a Log_!!!_Vse.txt (celá historie postupně se doplňující při každém zavření programu) Log.txt se ukládá průběžně (po 100 větách společně s daty - záloha případné delší práce), při ukončení programu a také pokaždé, když kliknete na talčítko "ČJ Auto". Doporučuji si od obou souborů udělat zástupce na pracovní plochu.

Do souboru Log.txt si můžete kdykoliv uložit aktuální sezení talčítkem "ČJ Auto", otevřít zástupcem z plochy a třeba vyhledávat, pohodlně kopírovat apod. Hodí se také, když si na konci lekce omylem odkliknete stránku se shrnutím lekce. Každý soubor Log.txt je zároveň zkopírován do jména s datem a časem vzniku. Ve složce s programem tak máte zaznamenané každé sezení samostatně.

Můžete si také během studia dělat poznámky ke větám přímo do okna programu a uloží se vám společně s logem. Já si například dělám tři vykřičníky nad větu, kterou plánuji prověřit a nahlásit (až po učení v diskuzi, protože tlačítko NAHLÁSIT / REPORT teď nefunguje). Když kliknete v Duolingu na tlačítko NAHLÁSIT, pod větu se přidá text ...######## NAHLÁŠENO datum + čas ########... . Když si to ale rozmyslíte a nakonec větu nenahlásíte, doporučuji ten nápis z okna programu vymazat. (Nezapomeňte ale, že teď tlačítko NAHLÁSIT v Duolingu nefunguje, je to spíš "feature for the future").

Log_!!!_Vse.txt se ukládá přírůstkově při každém zavření programu. Hodí se pro pohodlné hledání v celé historii vašeho studia. Napadne-li vás třeba něco, co jste kdysi měli, jak jste vlastně odpověděli a jaká byla správná odpověď nebo zda jste větu nahlásili a kdy nebo co jste si k tomu poznamenali, můžete se na to kdykoliv podívat. Můžete také hledat podle vaší poznámky nebo všechny nahlášené věty vyhledáváním slova "nahlášeno". Jednotlivé dny (běhy programu) jsou oddělené několika vynechanými řádkami. Každý log začíná datem a časem jeho uložení (zavření programu).

Dále je ve verzi 6.05 vylepšené formátování výpisu již známých odpovědí pro lovce. Nově se zobrazuje i zadání a jednotlivé známé správné odpovědi jsou v okně programu očíslované a na té správné straně (tedy na straně odpovědi). To je také dobré pro přehlednost logů.

(Možnost volby výchozího nastavení, automatické ukládání logu - záznamu celého studia, možnost uložení dat i logu manuálně kdykoliv, vylepšené formátování výpisu již známých odpovědí pro lovce)

Nezapomeňte si aktualizovat prohlížeče. Verze obsahuje nové drivery, použijte celou novou složku. Můžete si schovat svůj soubor Vety.csv a zkopírovat ho do nové verze, tak nebudete muset znovu zadávat svou přezdívku.

Ale nezapomeňte, kdo se chcete pokusit bojovat o jednoho ze tří nejpilnějších lovců a získat jednu z hodnotných cen, můžete dát celou novou složku i se souborem Vety.csv, až objevíte první alternativu, zadat svůj nick a za něj přidat třeba dvojku. O nic nepřijdete, vaše loňské úlovky vám převedu do toho nového jména a v soutěži nejpilnějších se vám budou počítat jen dny od této chvíle. V soutěži pilnosti začnete tedy znovu - se 100% pilností.

EDIT: No ježkovy voči, co je to tady dole za nadělení 😊

Děkuji moc, to si snad ani nezasloužím!


https://www.duolingo.com/profile/honda.hondislav

Já si to 6.04 nejdřív vymazal a potom stáhl 6.05 a funguje to!!!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Chci upozornit na novou verzi v.6.06.

Dvojklikem do okna programu můžete označit poslední větu jako Kompletní. Tzn., že obsahuje všechny alternativní odpovědi. Až naskočí znovu, pozadí odpovědi změní barvu do jiného odstínu než obvykle a už to nebudete muset znovu zkoumat a vařit mozek vymýšlením alternativy. V okně programu se vypíše uživatel nebo uživatelé, kteří ji označili.

Nikdo není neomylný, s tím se počítá. Když bude zjištěno větší množství vět, označených mylně jako kompletní (přes označení u nich přibývají další alternativy), danému uživateli budou záznamy o kompletnosti automaticky odstraněny.

Při zapnutí ČJ Auto program otevře druhé okno prohlížeče a přepne se na něj. Při každém dalším zapnutí ČJ Auto bude mezi těmi okny přepínat. Můžete to použít, když se vám na konci lekce kousne odesílání pokroku na server. Staré okno necháte odesílat a zatím si můžete dát další lekci jiné dovednosti v novém. Kousne-li se nové, můžete se zase vrátit k původnímu.

Kromě vašeho oblíbeného hlasu a ostatních předvoleb si můžete nastavit i výchozí výšku a pozici okna. První číslo v argumentech (větší než 100) je šířka, druhé výška, třetí je pozice zleva, čtvrté pozice shora.

( + drobné opravy a vylepšení )

Instalace již má novou adresářovou strukturu zahrnující název programu a i spouštěcí soubor se nově jmenuje DuoBooster.exe . Budete si tedy muset udělat nového zástupce. Omlouvám se, ale slibuji, že to uděláte pouze jednou, k další změně již nedojde. Kdo spouštíte program jako správce kvůli "starým" hlasům, budete to muset také znovu nastavit - Pravým tlačítkem na soubor DuoBooster.exe / Vlastnosti / nahoře záložka Kompatibilita / dole zaškrtnout "Spustit tento program jako správce".

Svůj soubor Vety.csv můžete překopírovat do nové složky. Tak nebudete muset znovu zadávat své jméno v soutěži.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Chci upozornit na novou verzi v.6.15.

Před použitím této verze aktualizujte Chrome (Tři tečky vpravo nahoře / Nápověda / O aplikaci...). Při upgrade prosím použijte celou novou složku, verze obsahuje nové drivery. Během učení si potom zapněte tlačítko "HLEDAT VĚTY" a až naleznete první alternativu, zadejte stejné jméno, které jste měli v předešlé verzi. (Zkušenější uživatelé si mohou místo toho zkopírovat svůj soubor Vety.csv z minulé složky do té nové).

Kromě drobných oprav a vylepšení verze obsahuje zrychlený výpis alternativ do okna pro odpověď. Na hodně pomalých strojích můžete také přidat do argumentů pro spuštění slovo superlovec (nebo ho můžete kdykoliv během učení napsat do okna Boosteru). V tomto režimu program do okna pro odpověď vypíše max 20 alternativ a přidá tři tečky, aby bylo vidět, že výpis není kompletní. V budoucnu bude slovo superlovec znamenat vyladění Boosteru pro lovce, možná v tomto režimu přibydou ještě další vychytávky.

Dále bylo změněno chování programu, je-li zjištěn pozměněný soubor Vety.csv. Nově z pozměněného souboru nenačte žádné věty, místo toho stáhne globální data. Při zavírání všechna data uloží a tím poškozený soubor opraví. Původní myšlenka byla umožnit uživatelům pracovat v ostrovním režimu i s pozměněným souborem, ale to se neosvědčilo. Někteří lovci ignorovali hlášku a tím jsme přicházeli o jejich úlovky. Některým zase přidělávalo práci, když se jim soubor poškodil nějakou zatím nevysvětlenou shodou okolností.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Výsledková listina první sezóny (2021) - Vyhlášení vítězů a předání výher.

Vážení přátelé, je to tady. První úžasná sezóna soutěže v lovu alternativ je za námi. Sláva vítězům, sláva poraženým 😊 , velká gratulace všem! Každý úlovek přispěl ke vzniku nebojím se říci celosvětově nejlepšího volně dostupného systému na výuku angličtiny z češtiny. Díky všem, dosažené výsledky jsou opravdu skvělé, násobně přesáhly mé očekávání. Speciální poděkování a gratulace patří Igorovi, který odvedl obrovský kus práce a dosáhl opravdu nadlidských výkonů. Máme prakticky hotovo, chybějící kombinace postupně doplní server. Občasné úlovky s novými slovíčky nebo slovosledem ale určitě potěší. Soutěž pokračuje sezónou 2022, která bude jiná, ale určitě také zajímavá, možná ještě zajímavější.

Konečné pořadí všech účastníků soutěže o alternativy k 31.12.2021

V celkovém pořadí se mezi prvními pěti umístili:

 1. Igor

 2. The King

 3. karlinso

 4. Mady

 5. Sebastien

V denním rekordu se mezi prvními pěti umístili (po korekci, viz níže):

 1. Igor

 2. DominikDvorsky

 3. karlinso

 4. Honda

 5. The King

V pilnosti se mezi prvními pěti umístili (po korekci, viz níže):

 1. DominikDvorsky

 2. karlinso

 3. Mady

 4. Mentoska

 5. Igor

Jsou to ale krásná čísla na vrchních příčkách žebříčků, zůstanou v této historické listině navěky a budou se jimi kochat i další generace 😊


Udílení cen je tedy jasné:

Borec Igor obdrží přístup ke třem prémiovým funkcím

Borec karlinso obdrží přístup ke třem prémiovým funkcím

Borec DominikDvorsky obdrží přístup ke třem prémiovým funkcím

Borec The King obdrží přístup ke třem prémiovým funkcím

Borec Mady obdrží přístup ke dvěma prémiovým funkcím

Borec Honda obdrží přístup k jedné prémiové funkci

Borec Mentoska obdrží přístup k jedné prémiové funkci

Borec Sebastien obdrží přístup k jedné prémiové funkci

S většinou z vás vítězů jsem již v kontaktu, ale prosím borce Mady, napište mi na Skype dalibor.novy, abych vás mohl informovat, jak své prémiové funkce aktivujete. Někteří z vítězů již přístup dostali dříve díky příspěvkům na vývoj. Ještě jednou děkuji a určitě na vás nezapomenu v budoucnu, bude-li nějaká pěkná prémiová funkce přidána.

Srdečně vítám Lovce addi(c)tion a přeji mu mnoho úspěchů v sezóně 2022. Aktuálně je na druhém místě v soutěži pilnosti, ale nemohl být ve vyhodnocení sezóny 2021, protože je mezi posledními třemi v celkovém počtu dnů.

Server sice mezi posledními třemi v celkovém počtu dnů již není, ale jedná se o stroj, takže byl také z vyhodnoscení vyloučen. Aktuálně je na 4. příčce v denním rekordu, na 5. příčce v pilnosti a v celkovém pořadí se za těch pár dnů probojoval do první dvacítky, což je skvělé. Určitě si také zaslouží naší gratulaci.

Finále 2021

Souhrny 2021

Aktuálně máme v databázi 98 913 anglických alternativ, což je téměř cílový (odhadovaný) počet. Je to ale včetně "číslicových" alternativ, takže jich ještě pár desítek tisíc určitě přibude.


Nelekněte se, začínáme novou sezónu, takže server brzy odstraní staré záznamy o skóre - při spuštění Boosteru bude možná pár minut mazat záznamy. Sezóna ale zůstane navždy zaznamenána zde v úvodním příspěvku ve výsledkové listině. Souhrnů se to netýká, ty budou i nadále za celou databázi a historii DuoBoosteru.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 6
 • 25
 • 742

Už je to tady, ceny byly předány, a už se nám to zase 😊 rozjíždí nanovo.

Vyhlašuji soutěž o nejlepší lovce roku 2022

Pravidla jsou stejná, třetí, čtvrtý a pátý v pořadí v každém žebříčku obdrží přístup k jedné z prémiových funkcí, které DuoBooster obsahuje, druhý ke dvěma a vítěz každé kategorie ke třem těmto funkcím. Jsou vhodné zejména pro pokročilejší studenty, mající dokončené oba stromy dovedností alespoň na jednu korunku.

Jsou jen dvě podmínky:

 • Mít minimálně 90% anglických alternativ.

 • Nebýt mezi posledními třemi v celkovém počtu dnů.

Když někdo jednu z podmínek nesplní, cenu dostanou další v pořadí.

Kdo už máte 3 prémiové funkce, hrajte s námi pro radost a pro slávu! I když nějaká ta prémiová funkce se ještě najde. A možná budou i medaile! 😊

Nezapomeňte, že můžete posílat zápisy a tím si velmi vylepšit skóre. Takový jeden šikovný zápis může klidně úplného nováčka vystřelit během jednoho dne do TOP5 a nebo dokonce výše...

Začínáme od začátku, všichni mají stejnou šanci. Teď je nejvhodnější doba začít. Přidejte se k nám co nejdříve, ať nemusíte nic dohánět!


První číslo za jménem v GRAFU PILNOSTI je počet úspěšných dnů, druhé je počet dnů účasti v tomto ročníku soutěže. Třetí číslo je skóre - jejich poměr, vyjádřený v procentech. I úplný nováček tedy může být v této kategorii první! Stačí každý den ulovit alespoň jednu alternativu.

% Anglicky - Procent anglických alternativ z celkového počtu úlovků každého borce, zbytek jsou tedy české alternativy

% Kurz ČJ - Procent úlovků z kurzu AJ->ČJ, zbytek jsou úlovky z kurzu ČJ->AJ

Tip: Když kliknete pravým tlačítkem na obrázek v diskuzi a zvolíte "Otevřít obrázek na nové kartě" (Chrome) nebo "Otevřít obrázek v novém panelu" (Firefox), otevře se (po kliknutí na něj) v plné velikosti a bude čitelnější. Potom můžete upravit velikost pomocí ZOOM (CTRL + kolečko myši).

graf


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Je to tady. Naše TOP20 se do toho pustila s novou silou a elánem a právě jsme překonali 100 000 anglických alternativ v databázi. Velká gratulace všem!

................. C O N G R A T U L A T I O N S ! ! ! ! ! ! ! !

souhrny


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

DaliborNovy 8.1.2021:

... Server v tichosti své označení stáhl, ale něco se tam děje. Zdá se, že chystá pomstu 😊


Server nakonec skutečně vystřídal Dominika na první příčce ve dvou žebříčcích, ale DominikDvorsky nenechává nic jen tak! Má další dva zářezy na pažbě:

 • What is your role? (Jaká je vaše funkce?)

 • My grandmum wasn't able to use a computer. (Moje babička počítač používat neuměla.)

A Dominik má novou podporu - borec CARLITO se také do odplaty zapojil:

 • No, I did not have to do that. (Ne, já jsem to dělat nemusel.)

V tomto případě jde pravděpodobně o přidanou alternativu Duolingem po nahlášení tlačítkem, ale supr, i to se počítá jako sestřel serverem označené věty! Dobrá práce, jen do něj!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Koukám, Dominiku, že si ho s babičkou vyloženě vychutnáváte 😊 Nojo, on na taková domácí slovíčka moc není. Je to přecejen stroj 😊 Duo mimochodem také a myslím, že není moc vět, kde to uznává. Dobrá práce!

 • My grandmum was Slovak. (Moje babička byla Slovenka.)

Ale počkejte, on to nenechá jen tak!


EDIT - A další sestřely:

 • I'm searching for a hospital 👍
 • I love Kateřina, whilst he hates her 👍
 • He did not comprehend what had happened. 👍
 • Friday and Saturday, this street is empty. (+ slovosledy a kombinace) 👍
 • Why don't you wear white dress (Proč nenosíte bílé oblečení?) 👍
 • I have got your slacks (Mám tvoje kalhoty.) 👍
 • I do not want slacks (Nechci kalhoty.) 👍
 • I'm not fond of sport. (Já nemám rád sport.) 👍
 • That's already behind us (Už je to za námi.) 👍
 • I'm looking at the rock 👍
 • I don't see those asses 👍
 • Why does the hatred triumph? 👍
 • He gave it all to a single girl 👍
 • Shall we 1st have an appetizer? 👍
 • Say nothing to the new staff. 👍
 • She had issues with younger dudes 👍
 • He is a horse of my new neighbors 👍
 • He said plenty of stuff 👍
 • Other than German automobiles they want none.
 • We have to fight with them
 • She's stolen food from several fellow employees
 • Let's mail this report to all ninety professors
 • Send that letter to thirty enterprises.
 • He promised several people to teach them to read & write
 • Does he live at his parents' home?
 • They do not want no children. (Asi nemělo být přijato, ale i tak sestřel).
 • Between us, there exists a great difference. (+slovosled)
 • We have got to defeat them!
 • The little bag will be adequate?
 • The soldiers are ready for the fight.
 • The 10th evening was curious enough
 • Today is her 1ninth day in this office (asi chyba Duolinga, to raději nepoužívejte)
 • I'm not surmising that you get it
 • As long as we are hungry, we are eating.
 • During what meals
 • Our ninth machine is that one.

Další nová slovíčka - reside, so crazy, specifically, futile, idiotic meeting 😊 - a několik sestřelů díky nim. Dost dobré! 👍 Tohle budou úrodná pole...

Jen prosím pozor na ta znamínka na konci věty a čárky ve větách. Platí u nových alternativ, hlavně, když doplňujete celou sérii.

Připomínám možnost zápisů, ať se s doplněním těch celých sérií nemusíte patlat.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

👍 A borec Jaras, perfect!

 • What president did you fight? (Proti kterýmu prezidentovi ste bojovali?)

A Duo ještě určitě přijme "Which (/What) president did you fight (/were you fighting)?". Díky, všechny sestřely pomůžou v ladění parametrů toho algoritmu.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742
 • This is a bottle with a note. (To je lahev se vzkazem.) - karlinso 👍

Karlinso objevila další z vět, kde to Duo toleruje, a má další sestřel. Dobrá práce!

EDIT - a další:

 • We've always wanted to have dogs in the house. (My jsme vždy chtěli mít psy v domě.) 👍
 • We are going to assume they're husband and wife.

Díky, do ověřovače (a generátoru) doplněno několik chybějících stažených tvarů.

 • I never heard about that actor. (uznaný minulý čas prostý) Pěkný sestřel!

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

👍 Matěj Mentoska, pěkně!

 • You are going to determine the menu. (Ty určíš to menu.)

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Mady, dobrá práce! 👍

 • It is very bad to say this about whoever.

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Další střelec - Luboss8 👍

 • I am going to give the same question to all three of them

https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Máme tady první, opravdu skvělý společný rekord v roce 2022!

Včera 25.1.2022 jsme společně ulovili 474 nových alternativ. Při extrémní obtížnosti této sezóny je to opravdu neskutečný výkon. Podíleli se na tom téměř všichni aktivní borci:

Server, DominikDvorsky, karlinso, The King, Mady, jaras, Komi, Daku, Mentoska, CARLITO, 1Zdenda, Vlado a Relo

Velká gratulace všem!


https://www.duolingo.com/profile/DominikDvorsky

Mám tak dalších 500+ variant k alternativám zapsaných, ale víte, jak to mám s tou stavbou zrychlených zápisů, jednou si na to budu muset sednout.. ^^


https://www.duolingo.com/profile/karlinso
 • 25
 • 24
 • 19
 • 4
 • 720

Jsem na tom podobně - k existujícím alternativám mám nachystané stovky dalších. Často mě někdo předběhne - zrovna se dívám, že i Server jich tam nasázel spoustu z mého seznamu vět k doplnění.

Ale na posílání zrychlených zápisů se zatím nechystám, myslím, že už by to pro mě nebyla taková zábava :-)


https://www.duolingo.com/profile/DominikDvorsky

Teda Karlo, těch “666” mě děsí! Obzvláště pak vedle toho plamínku


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

😊 A úž je to pryč.

To je supr, že máte nachystáno, jsem rád, že vás to baví, i při téhle obtížnosti. Za sebe ale můžu říct, že už velmi často narážím na chybějící alternativy v Duolingu samotném a dost mě to zvedá. Zvlášť, když si uvědomím, že to samé už jsem kdysi několikrát zkoušel a hlásil... Snažím se to brát jako součást hry, ale stejně mě to vždycky trochu kopne.

Tvorba zápisů je opravdu také zábavná a prohlížení logu - toho, co se z toho vytvořilo, co se ujalo a co ne, také. Opravdu moc doporučuji to zkusit, po pár úspěších vás to chytne. Zvlášť u "velkých" vět je to supr. Každé lomítko znásobí počet kombinací. A serveru vůbec nevadí, když mu něco neprávem není uznáno. A že toho bylo v posledních dnech hodně! Vůbec u toho nenadával 😊 Další výhodou zápisů je to, že když se jednou nebe otevře a někdo ty chybějící alternativy v Duolingu doplní, jen se pustí ty zápisy do druhého kola a doplní se automaticky i v Boosteru - a úlovky budou zase připsány autorům zápisů. Tvorba opravdu není složitá, máte-li k návodu nějaké dotazy, pište. Případné doplnění nebo vysvětlení se bude hodit všem.

Zápisy jsou opravdu lepší a zábavnější, ale můžete samozřejmě poslat i seznam hotových vět, to je úplně jedno. Jen prosím ve stejném formátu:

Česká věta.;Anglická věta

Případně klidně v Excelu nebo čemkoliv jiném tabulkovém (bez toho středníku, normálně dva sloupečky). Znaménko na konci anglické věty u celých vět nevadí, bude-li správné.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Hezky! První Dominikův samostatný zápis, a máme druhý společný rekord v roce 2022!

Včera 8.2.2022 jsme společně ulovili 687 nových alternativ! Podíleli se na tom opět téměř všichni aktivní borci, ale hlavní práci udělal Dominikův zápis.

Velká gratulace!

A Dominik se opět pevně ujal prvenství v denním rekordu a myslím, že brzy dobude i ten zbývající žebříček za celkem. Je vidět, že umělá inteligence v lidské komunikaci - tedy v sestavování vět - pořád ještě zaostává. Ale ne o moc 😊 Ten zápis není ani zdaleka spotřebovaný, uvidíme, co přinesou další dny. Opět se začaly měnit sady úloh v rámci lekce, bude zajímavé sledovat, jak se to vyvine.


https://www.duolingo.com/profile/DominikDvorsky

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) dream team!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Je to tady! Druhý Dominikův samostatný zápis a máme třetí společný rekord této sezóny!

Včera, tohoto krásného data, 22.2.2022, jsme společně ulovili 698 nových alternativ.

DominikDvorsky se také pevně ujal vedení v žebříčku za celkem.

Zároveň stále drží denní rekord. Jsem rád, že jsem konečně za úspěšného prognostika 😊 a gratuluji!

Na druhou stranu, v pilnosti ho vystřídala borkyně karlinso , Dobrá práce!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Další světový rekord této sezóny!

Hned následující den, 23.2.20222, jsme společně objevili 984 nových alternativ. A Dominik má nový denní rekord 😊 Ano, je to většinově ze zápisu, ale přínos je stejný, počítá se to stejně.

Zároveň se prokázaly technické problémy u Dominika při ukládání dat z 16.2.2022. Jeho úlovky z toho dne byly dohledány a přidány.

DominikDvorsky, karlinso a Mady se tedy stále dělí o první příčku v žebříčku pilnosti!


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

První společný rekord této sezóny vyšší než 1000!

Včera, 4.3.2022, jsme společně objevili 1206 nových alternativ. A Dominik má další osobní denní rekord, také poprvé přes 1000 😊 Opět většinově ze zápisu, ale je to nádherna - krásný zápis, Velká gratulace!

Ulovil jím dosavadní největší větu databáze - "Kvůli pěti chybám musel na zkoušku jít ještě jednou." - aktuálně má 5528 alternativ a předpokládaný cílový počet je 13320! Na této větě otestujeme, co na to Booster. Bude určitě déle přemýšlet, když vám tato úloha naskočí. Kdyby byly nějaké problémy s hlasovým vstupem, hlaste to. Možná budeme muset alespoň u podobně velkých vět vyloučit alternativy s číslicemi. Lov alternativ s číslicemi tedy teď není prioritou. Samozřejmě, nikomu v tom nebráním, ale může se stát, že ta práce s přidáváním číslic přijde vniveč.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

28.2.2022 došlo k velké změně na straně Duolinga, některé funkce Boosteru nebudou fungovat. Bohužel nemůžu slíbit, kdy to zvládnu předělat.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Většina funkcí by měla být obnovena. Restartujte DuoBooster.


https://www.duolingo.com/profile/DominikDvorsky

To je frajer! Člověk ani nestihne být smutný z hlášených změn, když to Dali fixne během okamžiku ^^ Copak tam kluci z Dua konkrétně měnili?


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

😊 Děkuju. No, vypadalo to hrozivě, změnili class ID téměř všech elementů, které Booster potřebuje ke své činnosti. U některých změnili i strukturu elementů. Jde o vedlejší efekt vykazování činnosti vývojářů. Naštěstí vše mohlo být vyřešeno na úrovni definičních souborů. Booster si opravu stáhne při příštím spuštění.

Vím, že minimálně jeden uživatel měl problémy se stažením souboru Definitions.txt . Bylo to ale v poměrně staré verzi. Každopádně, kdyby někdo měl problém (ověřte aktuální verzi v.6.16, odkaz ke stažení nahoře v úvodním příspěvku), neváhejte napsat.


https://www.duolingo.com/profile/DaliborNovy
 • 25
 • 25
 • 6
 • 742

Důležité upozornění pro všechny uživatele DuoBoosteru, prosím, přečtěte si:

Zdá se, že přes veškeré argumenty a vysvětlování Duolingo skutečně chce obecné fórum zrušit a přijít tak o velkou část uživatelů. Má se tak stát 22. března 2022 (stalo se), Duolingo zřejmě úplně ignoruje názory komunity, každopádně na ně nereaguje. Z neznámého důvodu si neuvědomuje, že nejen výukové portály, ale i každá lepší on-line hra nutně fórum a komunitu ke své existenci potřebuje.

Prosím všechny uživatele DuoBoosteru, přidejte se do FB skupiny zde:

https://www.facebook.com/groups/DuolingoCZ/

Další informace budu směrovat tam. Jedná se o největší českou skupinu uživatelů Duolinga, je tam mnoho zkušených studentů, kteří ochotně odpovídají na jazykové i uživatelské dotazy. Ale hlavně, zůstaneme tak i nadále ve spojení. Věřím, že tato FB skupina alespoň částečně zdejší fórum nahradí. Nemáte-li účet na Facebooku, jeho založení je snadné, opravdu se to vyplatí, i kdybyste jej nechtěli používat na nic jiného. Určitě si alespoň uložte výše uvedený odkaz, do skupiny se můžete přidat i později.

V DuoBoosteru si zapněte tlačítko "HLEDAT VĚTY", odkaz na stažení nových verzí programu vám tak naskočí v okně Boosteru po spuštění během inicializace. Pro stažení nové verze stačí na ten odkaz kliknout, je aktivní.

Poslední stav této diskuze bude k dispozici zde, ale bude pouze pro čtení:

http://www.kovosluzba.cz/duobooster.html

Nahoře v úvodním příspěvku najdete vždy odkaz ke stažení aktuální verze a budou zde aktualizované grafy soutěže. Možná se občas nějaká zásadní informace objeví nahoře v úvodním příspěvku pod odkazem ke stažení nebo (zejména ohledně komunikace) v tomto posledním příspěvku.

I když by si to DuoBooster určitě zasloužil, samostatný portál pro něj zatím v plánu není. Kdyby přece jen jednou vznikl, určitě na něj upozorním v té FB skupině.

Připomínám také Skype kontakt: dalibor.novy . Nechcete-li instalovat Skype, můžete použít web: https://web.skype.com/


Lov alternativ od začátku roku 2023

První číslo za jménem v GRAFU PILNOSTI je počet úspěšných dnů, druhé je počet dnů účasti v tomto ročníku soutěže. Třetí číslo je skóre - jejich poměr, vyjádřený v procentech. I úplný nováček tedy může být v této kategorii první! Stačí každý den ulovit alespoň jednu alternativu.

% Anglicky - Procent anglických alternativ z celkového počtu úlovků každého borce, zbytek jsou tedy české alternativy

% Kurz ČJ - Procent úlovků z kurzu AJ->ČJ, zbytek jsou úlovky z kurzu ČJ->AJ

Tip: Když kliknete pravým tlačítkem na obrázek v diskuzi a zvolíte "Otevřít obrázek na nové kartě" (Chrome) nebo "Otevřít obrázek v novém panelu" (Firefox), otevře se (po kliknutí na něj) v plné velikosti a bude čitelnější. Potom můžete upravit velikost pomocí ZOOM (CTRL + kolečko myši).

graf